EMS Awards Recognition 2016

  • May 18, 2016
Image EMS Awards Recognition 2016

On May 18th, Manatee County EMS held the annual awards ceremony, celebrating the staff and their accomplishments throughout the year.

Paramedic of the Year

Image Paramedic of the Year

Alex Flores, Charge Paramedic / Lifegaurd

 

Pictured with District Chief Jason Evans and the 2015 Paramedic of the Year, Angie Hadlock

Emergency Medical Technician of the Year

Image Emergency Medical Technician of the Year

DeQuan Dunbar, Emergency Medical Technician

 

Pictured with District Chief Jason Evans

Rookie of the Year

Image Rookie of the Year

Earl Kulpa, Charge Paramedic

 

Pictured with District Chiefs Jason Evan and Robin Thayer

Volunteer of the Year

Image Volunteer of the Year

Debbie Wendt, MCEMS Auxiliary President

 

Pictured with District Chief Jason Evans

Cheif's Commendation

Image Cheif's Commendation

Christopher Hickey, Emergency Medical Technician

 

Pictured with District Chief Jason Evans

Unit Citation Award

Image Unit Citation Award

Larry Luh, Shift Commander

Christopher McKinnis, Charge Paramedic

Not in Picture

Michael Kaepernik, Charge Paramedic

Kenton Cook, Paramedic

 

Presented by James Crutchfield, Community Paramedic Manager

Phoenix Award

Image Phoenix Award

Kara Rush, Charge Paramedic

Kyle Drumm, Charge Paramedic

Not in Picture

Steven Cherello, Charge Paramedic

 

Pictured with District Chief Jason Evans

Genesis Award

Image Genesis Award

Ryan Beall, Charge Paramedic/Firefighter

Ashley Robinson, Charge Paramedic

Christian Ellsworth, Charge Paramedic

Not in Picture

Heather Simmons, Paramedic

Lorenzo Hogans, Paramedic

Luke Wright, Charge Paramedic

Sue Sommers, Paramedic

 

Pictured with District Chief Jason Evans

Military Service Award

Image Military Service Award

Zachary Gauthier, Charge Paramedic / SWAT Medic

Specialist, United States Army

 

Special Teams Award - SWAT

Image Special Teams Award - SWAT

Kyle Drumm, Charge Paramedic / SWAT Medic

Special Teams Award - Competition Team

Image Special Teams Award - Competition Team

Ashley Robinson, Charge Paramedic

Allison Skinner, Charge Paramedic

Angela Hadlock, Charge Paramedic

Not Pictured

Matthew Dyce, Charge Paramedic

 

PIctured with District Chief Jason Evans

Years of Service Awards

1 Year
STINE, JESSE
GAUTHIER, ZACHARY
TULLAR, DYLAN
UNRUH, RUTH
BRINDLE, JEFFREY
WRIGHT, LUKE
MENEFEE, KENLEY
HOGANS II, LORENZO
RODRIGUEZ, KENNETH
KULPA, EARL
BACIGALUPI, JAMES
FULLENWIDER, AARON
VALENTINE, JENNIFER
COOK, KENTON
BOWEN, NISHELL
CRAIG, BRANDON
SIMMONS, HEATHER

5 Years
REES, PATRICK
DELAPPA,CHRISTOPHER
DYCE, MATTHEW
BUTLER, KEVIN
ABRAHAM,CHRISTOPHER
FAULKNER, CLINTON

10 Years
DICICCO, PAUL
DWYER, SEAN
HADLOCK, ANGELA
DONATH, JASON

15 Years
MIHULKA, DOUGLAS
HACKETT, GREG
HITCHINS, LUCAS

20 Years
SPIRES, KELLY
RAINES, TIMOTHY